Bankructwo, potocznie zwane upadłością, mogą ogłosić zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne. Należy jednakże pamiętać, że postępowanie w obydwu tych przypadkach- różni się. Cały proces regulowany jest przepisami prawnymi, które to są zróżnicowane- biorąc pod uwagę osoby fizyczne (upadłość konsumencka) oraz przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorca każdego dnia mierzy się z wyzwaniami. Bardzo często są one wynikiem dokonujących się zmian cywilizacyjnych. Globalny kryzys prowadzi do burzliwych zjawisk zakłócających rynek, a bankowe ryzyko niewypłacalności kredytobiorców rośnie. Wszystkie te czynniki stymulują ryzyko bankructwa.

Moment, w którym wartość zobowiązań firmy przekracza wartość jej majątku- mówi o jej nagannej kondycji finansowej. Przedsiębiorca jest niezdolny do prowadzenia działalności bez wsparcia z zewnątrz/ nie jest w stanie samodzielnie zapewnić sobie rentowności, a opóźnienie w regulacji płatności zobowiązań przekracza 3 miesiące.

Bankructwo można uznać za proces zakończenia działalności firmy, którego skutkiem jest jej nieefektywność. Może to być przejawem niedostosowania się jednostki do wymogów i przemian rynku, a z drugiej strony pewnych dysfunkcji, najczęściej społeczno-gospodarczych.

 

Jakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości firmy?

Na pewno ograniczenie swobody funkcjonowania dłużnika. Majątek zostaje oddany w ręce syndyka, który to ma prawo do zarządzania i czuwania nad nim. Przez cały okres trwania postępowania upadłościowego dłużnik nie ma możliwości zaciągnięcia kredytu.

Sam proces może trwać kilka miesięcy/lat. Uzupełniony wniosek należy złożyć w sądzie, jednakże nie jest to jednoznaczne z ogłoszeniem upadłości. Dopiero po jego akceptacji, sąd rozpoczyna postępowanie upadłościowe. Następnie syndyk wszczyna proces likwidacji majątku poprzez jego sprzedaż, celem zaspokojenia wierzycieli.

Konsekwencje całego procesu mają zarówno wady, jak i zalety. Czasochłonne działania prowadzące do likwidacji majątku, dają z drugiej strony komfort i wyzwolenie się ze wszelkich postępowań egzekucyjnych/ komorniczych. Gospodarka „oczyszcza się” z nieefektywnych przedsiębiorstw, tym samym pogłębiając rynek bezrobocia.

 

Pamiętajmy, że każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, w związku z czym nie każdy dług ulega umorzeniu. Jeśli sąd uzna, że działania doprowadzające do niewypłacalności były celowe i niedbałe- wniosek zostanie oddalony.

Bądźmy czujni i świadomie zarządzajmy swoim kapitałem.

Leave A Reply

Your email address will not be published.