Zazwyczaj nadpłacanie kredytu hipotecznego przynosi znaczne korzyści w postaci skrócenia okresu kredytowania, zmniejszenia łącznych kosztów odsetkowych. Możemy więc śmiało stwierdzić, że każda nadpłata zobowiązania generuje przyszłe oszczędności. Program Bezpieczny Kredyt 2% również umożliwia nadpłacanie zobowiązania. Ważną kwestią jest to, aby zrobić to w odpowiednim czasie. Dlaczego? Zbyt pochopne wpłaty mogą zakończyć się utratą szansy na rządowe dopłaty.

Od lipca 2023 roku niektórzy z nas mają szansę skorzystać z rządowego programu „Bezpieczny kredyt 2%”. Jest on oparty na innych zasadach odsetkowych niż klasyczny kredyt hipoteczny. Program ten oferuje preferencyjny kredyt hipoteczny, w trakcie którego państwo przez pierwsze 10 lat dopłaca do rat kredytu, co skutkuje znacznie niższymi kosztami w porównaniu do standardowych rat. Dodatkowo kredyt ten spłacany jest w ratach malejących i dopiero po upływie dekady możemy wybrać stałe raty.

 

Co więc z nadpłatą kredytu 2%?

Jednym z powodów utraty dopłat państwa do kolejnych rat kredytowych jest przedterminowa spłata części zobowiązania. Jak więc możemy szybciej pozbyć się zadłużenia bez utraty korzystnych warunków?

Nadpłata zobowiązania nie pozbawi nas prawa do dopłat, o ile:

  • dokonamy jej po 3 latach od udzielania kredytu,
  • będzie dotyczyła części kredytu objętego gwarancją BGK, czyli dokonamy nadpłaty w celu pokrycia brakującego wkładu własnego,
  • kwota nadpłaty i wkładu własnego nie przekroczą 200 tys. zł.
  • suma nadpłaty i raty kredytu w danym miesiącu nie przekroczy wartości pierwszej raty pomniejszonej o dopłatę rządową (pierwsza rata jest najwyższa, ponieważ zobowiązanie regulujemy w ratach malejących).

 

Warto pamiętać, że kredyt otrzymujemy na preferencyjnych warunkach na okres 10 lat. Po tym czasie, w zależności od sytuacji rynkowej, raty ulegną zmianie. Na ten moment nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak. Mamy więc wybór: dokonywać ograniczonych nadpłat lub rozważyć inwestycję pieniędzy (z konkretnym procentem zysku), którą następnie możemy przeznaczyć na wyższą nadpłatę kredytu po zakończonym programie wsparcia. Najważniejsze! Decyzję powinniśmy podjąć zgodnie z naszymi indywidualnymi potrzebami i preferencjami. Niektórzy z nas wolą spłacić zadłużenie jak najszybciej, aby zyskać spokój ducha, podczas gdy inni wolą obserwować sytuację ekonomiczną.

Leave A Reply

Your email address will not be published.