Karta kredytowa to instrument finansowy umożliwiający dokonywanie płatności za dowolne usługi/ zakupy. Wydawana jest przez instytucję udzielającą limitu, zazwyczaj bank. Procedura jej wydania nie jest skomplikowana i charakteryzuje się ograniczoną ilością wymaganych dokumentów.
Aby wejść w posiadanie karty kredytowej musimy wykazać zdolność kredytową. Wysokość limitu, który zostanie nam przyznany, zależy od wielu czynników: osiąganych dochodów, stałych wydatków, czy też naszej historii kredytowej.
Jak to działa w praktyce?
Posiadając kartę kredytową – posiadamy zobowiązanie wobec banku. Oznacza to, że każdy zakup/ płatność z jej wykorzystaniem skutkuje uszczupleniem się dostępnego limitu. Jeśli zadłużenie zostanie spłacone we wcześniej określonym terminie, bank nie naliczy odsetek za korzystanie z pożyczonych środków. Okres bezodsetkowy, z którego możemy skorzystać jako posiadacze karty kredytowej, w zależności od banku, wynosi zazwyczaj 50-60 dni.
Karta kredytowa jest wygodnym rozwiązaniem. Może być dodatkową deską ratunku w momencie, gdy potrzebujemy „szybkich pieniędzy”.
Jak odpowiednio z niej korzystać?
Przed skorzystaniem z dostępnego potencjału karty, należy dokładnie zapoznać się z warunkami: jej oprocentowaniem, opłatami/ prowizjami oraz terminami spłaty. Dzięki temu będziemy mogli odpowiednio się nią posiłkować dokonując spłat w terminie oraz nie przekraczając dostępnego limitu kredytowego.
Ważną kwestią jest planowanie. Określmy cel, planujmy wydatki i unikajmy korzystania z karty w celu zakupów rzeczy, na które nie możemy pozwolić sobie płacąc własnymi środkami. Zarządzajmy finansami z głową.
Jak posiadanie karty wpływa na zdolność kredytową?
Karta kredytowa jest zobowiązaniem finansowym wobec banku/ instytucji. Oznacza to, że wpływa na naszą zdolność jak każda inna wierzytelność, bez względu na to czy jest stale wykorzystywana, czy też nie. Limit karty kredytowej powoduje miesięczne obciążenie finansowe (zazwyczaj) na poziomie 5% w skali miesiąca. Co za tym idzie – jeżeli posiadamy limit na karcie kredytowej w wysokości 15000 zł – bank do miesięcznych kosztów doliczy nam około 750 zł.
Nie jest więc prawdą, że posiadanie karty kredytowej/ limitów korzystnie wpływa na naszą zdolność kredytową, powodując jej wzrost. Prosta zasada – im wyższe dochody i niższe koszty, tym lepiej. Prawdą jest, że ją obniża. Natomiast terminowe płatności i odpowiednie jej wykorzystywanie buduje dobrą historię kredytową, która w przyszłości zadziała na pewno na naszą korzyść.
Czy warto?
Wszystko jest dla ludzi. Pamiętajmy jednak, że decydując się na kartę kredytową musimy trochę szczerzej spojrzeć na swoje przyszłe plany kredytowe. A wtedy zastanowić się, czy ta gra jest warta świeczki.