Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U.2022.0.1360 t.j. Art. 709.)
„ Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego ”.
Czym charakteryzuje się leasing zwrotny?
Leasing zwrotny polega na sprzedaży przez przedsiębiorcę środka trwałego leasingobiorcy/ firmie leasingowej, a następnie podjęciu tego składnika majątku w leasing przez przedsiębiorcę, który owy środek uprzednio sprzedał. Dzięki temu przedsiębiorca w dalszym ciągu ma możliwość użytkowania przedmiotu, na warunkach określonych w umowie leasingowej.
Właścicielem przedmiotu staje się firma leasingowa, a użytkownikiem przedsiębiorca.
Przedmiotem umowy w leasingu zwrotnym mogą być różnego rodzaju środki trwałe (najczęściej łatwo zbywalne), które podlegają amortyzacji, np.:
– samochody osobowe,
– specjalistyczne maszyny oraz urządzenia,
– samochody ciężarowe,
– maszyny budowlane.
Aktywa leasingodawcy pozostają nadal w siedzibie firmy użytkującej je, w ramach zawartego układu.
Podsumowując – leasing zwrotny jest korzystną formą leasingu dla przedsiębiorców, którzy borykają się z przejściowymi problemami finansowymi lub po prostu potrzebują dodatkowych środków pieniężnych na niezbędne ruchy/ inwestycje w firmie. Sprzedaż środka trwałego zapewnia przedsiębiorcy kapitał, a późniejsza umowa leasingowa możliwość jego użytkowania. Tym samym firma uwalnia zasoby finansowe i zyskuje płynność oraz perspektywę dalszego rozwoju.
Sprzedaż aktywa trwałego przez przedsiębiorcę, a także jego późniejsze użytkowanie w ramach umowy leasingowej, udokumentowane jest fakturami, które można korzystnie rozliczyć w ramach prowadzonej działalności.
Leasing zwrotny może przyjąć formę:
- leasingu operacyjnego– środek trwały staje się aktywem leasingodawcy i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych,
- leasingu finansowego– przedmiot umowy staje się aktywem leasingobiorcy i to on ma możliwość dokonywania amortyzacji tego środka, a więc wrzucenia go w koszty uzyskania przychodu.
Zawierając umowę leasingu zwrotnego sprzedawca środka trwałego uzyskuje przychód, od którego zobowiązany będzie zapłacić należny podatek dochodowy oraz VAT. Powstałym przychodem będzie -ustalona w umowie sprzedaży – cena netto. Następnie przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania podatku VAT w ramach umowy leasingowej. W przypadku leasingu operacyjnego stawka wynosi 23%. W leasingu finansowym – wysokość zostanie uzależniona od stawki, jaką jest objęty dany przedmiot.