RRSO jest miernikiem obowiązkowym, pozwalającym ustalić całkowity koszt każdego zobowiązania kredytowego. Ustawa z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim, mówi:

„RRSO to całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym”. – art. 24, 25.

 

Co oznacza, że jest obowiązkowa?

Każdy, legalnie działający kredytodawca, ma obowiązek poinformowania interesanta o całkowitym koszcie kredytu, uwzględniając przy tym wszelakie opłaty oraz koszty związane z jego zaciągnięciem.

Musimy mieć świadomość, że podczas ustalania Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, nie są brane pod uwagę koszty dodatkowe (zazwyczaj jednorazowe), związane z zawarciem umowy, np.: koszty notarialne, opłaty za obsługę konta stworzonego na potrzeby kredytu, itd.

 

Co jest zatem niezbędne do jej wyliczenia?

Przede wszystkim wysokość oprocentowania kredytu, na które- jak już wiemy z wcześniejszych artykułów- składa się marża oraz WIBOR. Następnie prowizja bankowa. I tutaj nie mamy ściśle określonej jej formy, bowiem każdy bank indywidualnie ją ustala i pobiera na różnych etapach procesowania. Dodatkowe koszty związane z obowiązkowym ubezpieczeniem również mogą stanowić znaczne podwyższenie wskaźnika RRSO.

 

Co decyduje o wysokości RRSO?

  • wysokość udzielonego kredytu,
  • wysokość prowizji, odsetek oraz opłat dodatkowych,
  • okres spłaty zobowiązania- im krótszy okres, tym wyższe będzie RRSO,
  • częstotliwość spłaty/ rodzaj rat kapitałowo- odsetkowych- raty równe, pomimo, że będą posiadały wyższą sumę kosztów całkowitych- wygenerują nam niższe RSSO, niżeli raty malejące.

 

RRSO równe 0%- czy to możliwe?

Owszem. Możliwe jest to, że wskaźnik wyniesie 0% w przypadku, gdy wzięcie kredytu nie będzie wiązało się z żadnymi kosztami. Pożyczamy określoną kwotę, a do zwrotu mamy dokładnie tyle samo ile zostało nam pożyczone.

 

Dzięki RRSO mamy szansę na łatwe i przejrzyste porównanie różnorodnych ofert na rynku finansowym oraz wybór najkorzystniejszej z nich. Możemy śmiało stwierdzić, że RRSO jest miernikiem atrakcyjności kredytu.

Pamiętajmy, że RRSO to wskaźnik obrazowany w stosunku rocznym.

Leave A Reply

Your email address will not be published.